Design a výroba

V Hillebergu byl vždy design spíše o řešení problému než o vytváření něčeho nového. Bo Hilleberg ustanovil tento "protokol" před 40 lety, když tvořil svůj první stan, který lze snadno postavit i v těch nejtěžších podmínkách. Tehdy vznikl první stan, který měl spojený vnitřní stan s vnějším - novinka, která byla řešením problému a ne příčinou dalších.

Bo je dodnes hlavou týmu vývojářů, ve kterém jsou všichni aktivní sportovci, a tak na vývoj stále hledí z hlediska funkčnosti a řešení problémů. Bo a jeho tým tráví hodně času ve stanech po celý rok, a tak nové nápady většinou vznikají uprostřed divočiny. Následně se myšlenka přesouvá na papír - následuje nákres, malba pak digitální podoba v CAD systému a nakonec se vyrobí prototyp. Každý stan pak prochází dlouhodobým testováním - několik měsíců a často i několik let. To vše před tím, než si jej můžete koupit.

Samozřejmě - vytvořit elegantní řešení problému je jedna věc, ale vyrobit jej, je věc druhá. Aby si byli v Hillebergu jistí, že to, co vyrobí, si bude držet kvalitu jakou vyžadují, vyrábí stany ve vlastní továrně v Estonsku. Výroba samozřejmě splňuje podmínky ISO-9001: 2000. V továrně probíhá také pečlivá kontrola každého vyrobeného stanu - stan je znovu postaven a  zkontrolován jedním "Tentmakerem" a až potom odeslán k zákazníkům.

Výroba

Materiál na výrobu stanů objednává Hilleberg několik měsíců dopředu a každou dodávku pečlivě kontroluje z hlediska kvality. Každá tkanina, která se používá na výrobu stanů je kontrolována na třech místech - na začátku, uprostřed a na konci role. Kontrolují barvu, odolnost vůči odření, voděodolnost (u materiálů na vnější stany), váhu a případné výrobní vady. Testuje se také vzorek z každé role na sílu textilie a odolnost vůči roztržení. V případě látek na vnější stany navíc stálost barev. Nakonec se před výrobou kontrolují i pruty, zipy a šňůrky. Možnost, že se k vám dostane nekompletní nebo nesprávně vyrobený stan, je opravdu minimální.

DesignMfg-EstoniaFactory-FabricPrep

DesignMfg-makingtents-barthauvast

DesignMfg-Inspection

Obr. 1 a 2 - Výroba stanů

Látka je stříhaná na požadované díly pomocí šablon. Všechny díly, včetně zipů a všech menších součástek se pak vyrábějí ke konkrétnímu stanu.

Obr. 3 - kontrola stanů po výrobě

Každý stan, který v Hillebergu vyrobí, je následně postaven a pečlivě zkontrolován. Až po té je odeslán k zákazníkovi. 

Inspektor prohlédne vnitřní i vnější stan a následně je spojí dohromady. Zkontroluje pruty a stan postaví. Následně se přesvědčí, že stan lze dobře vypnout a tedy, že všechny díly jsou přesně střižené. Následně překontroluje vypínací lanka, zipy a švy. Pokud objeví nějakou chybu, vrátí stan do výroby, kde jsou nedostatky opraveny. 

Po této pečlivé kontrole se stan zabalí, opatří se štítky s návodem a pak se může těšit na cestu ke svému majiteli.