Jak si vybrat správný stan

Neexistuje žádný „nejlepší“ stan Hilleberg, ale je tu ten „pravý“ stan pro vás. Jak jej správně zvolit?

Zjistěte, jaká kategorie nejlépe vyhovuje vašim potřebám

Nejprve si udělejte realistický odhad, jak často budete váš stan používat. Dalším důležitým aspektem je kdy, kam a jak často pojedete. Čím náročnější budou podmínky, ve kterých budete stan používat a čím více času venku strávíte, tím silnější a odolnější stan budete potřebovat. Stejně tak čím rozmanitější bude použití stanu (jezdíte-li po celý rok nebo jenom přes léto), tím přizpůsobivější stan budete potřebovat. Váha stanu je téměř vždy důležité kritérium, náročnost podmínek při nocování by ale měla mít přednost. Pokud budou náročné a zároveň / a nebo různorodé, může se rozhodnutí zvolit lehčí stan ukázat jako špatné.

V každé kategorii stanů se Hilleberg snaží najít nejlepší poměr mezi odolností a váhou pro předpokládané podmínky. Řada Black label má nejvyšší odolnost, stany jdou velmi snadno postavit, můžete se na ně spolehnout za každé situace a jsou velmi přizpůsobivé. Modely této řady se osvědčí v jakýkoliv podmínkách, kdekoliv a v jakékoliv roční době. Pokud nepotřebujete stan nejvyšší kategorie, ale i tak cestujete v náročnějších podmínkách, podívejte se na stany řady Red Label. Pokud víte, že podmínky používání stanu budou méně náročné a vždy bez sněhu, sáhněte po stanu z řady Yellow Label. Stany označené jako Blue Label mají specifické podmínky použití. Jedná se modely pro skupiny více lidí, například jako stany do základních táborů, kde se mohou všichni scházet.

V úvahu také vezměte to, čemu dáváte přednost vy: pokud je pro vás důležitější dlouhodobá životnost, snadné použití a pohodlí, zvolte stany řady Black Label. Pokud je pro vás důležitější váha než ostatní, zvolte stan z řady Red Label. Pokud chcete jednoduše co nejlehčí stan, zvolte stan z řady Yellow Label. Mějte ale na paměti, že všechny vnější stany, které nedosahují až na zem, nemusí zabránit proniknutí prudkého deště nebo sněhu dovnitř stanu. Pokud víte, že budete trávit hodně času v tzv. třísezónních podmínkách, ve velkém dešti nebo za silného větru, pak je pro vás stan z řady Black Label nebo Red Label. Tyto dvě řady mají vnější stan prodloužený až k zemi. Pokud váháte, zda je pro vás stan z určité řady dostačující, Hilleberg sám doporučuje, abyste zvolili podobný stan, ale z vyšší kategorie.

Zvolte velikost, konstrukci a další specifika stanu

Někteří lidé preferují více prostoru pro sebe, někteří lidé se o svůj stan podělí s někým dalším. Zatímco všechny naše stany jsou konstruovány tak, aby pohodlně ubytovali uvedený počet osob a jejich vybavení, pokud zvolíte stan o kus větší budete mít více pohodlí s jen o něco těžším stanem. Fyzická podoba hraje také důležitou roli. Vyšším osobám bude vyhovovat jiný stan než těm menším.

chris

Pokud balíte a stavíte stan každý den, tunelové modely nabízejí více prostoru se stále rozumnou váhou a jsou ideální pro ty, kteří si všechno nosí na zádech. Pokud cestujete tak, že si založíte „základní tábor“ a z něj vyrážíte na cesty, je pro vás lepší klasická kopulovitá konstrukce. Tento typ konstrukce má lepší statickou stabilitu a lépe si poradí například se sněhem, který napadne, zatímco budete pryč. Mezi těmito modely rozlišujeme dva typy: samonosný stan, kde je potřeba vypnout předsííňku a samostatně stojící stan, kde je předsíňka součástí stanu a ten tak není nutné přikolíkovat. Druhý typ stanů je vhodnější tam, kde je problematické kotvení v kamenitém podkladu. I zde vezměte v potaz vaše osobní preference – někdo zkrátka dává přednost tunelům před kopulí a naopak.

Počet předsíněk je další faktor, který může rozhodnout o tom, jaký stan vybrat. Stany s jednou předsíňkou budou podstatně lehčí zatímco stany se dvěma předsíňkami poskytují více pohodlí, více úložného prostoru a v některých případech i lepší odvětrání. Další variantou je verze s prodlouženou předsíňkou (GT). Tyto modely stanů jsou vhodné, pokud máte hodně vybavení, na rodinné výlety, k uskladnění kol nebo ubytování psů. Nevýhodou může být větší plocha stanu jako taková a vyšší váha.

Past „nejlehčího stanu“

Vybrat si stan nebo přístřešek jen proto, že je nejlehčí, nebývá úplně dobrý nápad. Například model Rajd z řady Blue Label používá několik lidí celkem úspěšně, ale sami se rozhodli, že váhu upřednostní před odolností, sílou a pohodlím. Vyrazit na výlet s takovým stanem – obzvláště do náročných podmínek – může být nepohodlné nebo dokonce nebezpečné.

Musíte si určit nejnižší odolnost a sílu, jaká je třeba. Dobrý přístup je zamyšlení nad tím, co znamená „lehký stan“ pro předpokládané podmínky. Tento údaj se liší případ od případu. Jiný bude pro někoho, kdo tráví většinu času v horách nad hranicí porostu téměř za jakéhokoliv počasí a jiný pro někoho, kdo se pohybuje v lese, převážně v létě. Všeobecně lze říci, že čím lehčí stan je, tím méně bude mít funkcí a zároveň bude méně pohodlný. Také lze říci, že v náročnějších podmínkách neposkytne dostatečné útočiště.