Materiály

Síla, spolehlivost, nízká váha a odolnost. To jsou prvky, které Hilleberg vyžaduje od každého materiálu, který používá pro výrobu svých stanů. Takové materiály jsou téměř vždy dražší než jiné běžně používané, výsledný stan je ale kvalitativně na úplně jiné úrovni.

Látky

Látka stanu je to, co nás chrání před vnějšími vlivy životního prostředí. V případě stanů Hilleberg musí tyto látky splňovat ty nejnáročnější kritéria. Tým vývojářů tak látky pečlivě testuje nejen v laboratorních podmínkách, ale také v terénu.

Materiál Kerlon – textilie na vnější stany musí splňovat specifickou odolnost vůči trhání, mít zaručenou minimální voděodolnost a barevnou stálost na slunci (tyto vlastnosti jsou popsány v tabulce níže).

Zatímco vnější stan chrání před živly okolního prostředí, vnitřní stan musí uživatelům poskytnout maximální pohodlí. Látky na vnitřní stany jsou proto lehké, prodyšné a světlé. Díky prodyšnosti může vlhkost proudit ven, světlá barva zajišťuje dostatek světla uvnitř stanu.

Nedílnou součástí stanu je i podlážka. V případě stanů Hilleberg jsou podlážky vyráběné z extrémně voděodolné, ale také vysoce prodyšné a oděruvzdorné látky. Své vlastnosti a pružnost si zachovávají i v těch nejchladnějších podmínkách.

Vnější stan:

hilleberg-black hilleberg-red hilleberg-yellow hilleberg-blue
název Kerlon 1800 Kerlon 1200 Kerlon 1000 Kerlon 2000
látka 40D vysoce odolný ripstop nylon 66 30D vysoce odolný ripstop nylon 66 20D vysoce odolný ripstop nylon 66 70D vysoce odolný ripstop nylon 66
úprava 3 vrstvy 100% silikonu , ochrana proti UV záření během barvení a nátěru.
váha 55 g / m² 49 g / m² 40 g / m² 78 g / m²
odolnost proti roztržení min. 18 kg
(ISO 13937-4)
min. 12 kg
(ISO 13937-4)
min. 8 kg
(ISO 13937-4)
min. 20 kg
(ISO 13937-4)
vodní sloupec 3000 mm/ 29 kPa
(ISO 811)
3000 mm/ 29 kPa
(ISO 811)
2000 mm/ 20 kPa
(ISO 811)
3000 mm/ 29 kPa
(ISO 811)

Vnitřní stan:

hilleberg-black hilleberg-red hilleberg-yellow hilleberg-blue
Anjan & Rogen Enan & Niak
látka 40 Denier Ripstop Nylon 30 Denier Ripstop Nylon 20 Denier Ripstop
Nylon
10 Denier Ripstop
Nylon
Modely Atlas
a Stalon XL
mají stejný
materiál jako Black Label.
Model Altai má stejný materiál
jako Red Label.
úprava DWR úprava (Durable Water Repelent)
váha 43 g / m² 35 g / m² 30 g / m² 20 g / m²

Podlážka:

hilleberg-black hilleberg-red hilleberg-yellow hilleberg-blue
látka 70 Denier Nylon 70 Denier Nylon 50 Denier Nylon Modely Atlas
a Stalon XL
mají stejný
materiál jako
Black Label.
Model Altai
má stejný
materiál jako
Red Label
úprava trojitý polyurethanový
zátěr
trojitý polyurethanový
zátěr
trojitý polyurethanový
zátěr
váha 100 g/m² 90 g/ m² 75 g/ m²
vodní sloupec 10 000 mm/ 98 kPa
(ISO 811)
5 000 mm/ 49 kPa
(ISO 811)
5 000 mm/ 49 kPa
(ISO 811)
Pruty

Vysoce výkoný stan musí mít dostatečně pevnou „kostru“, která se vyrovná pevnosti vnejšího materiálu. Hilleberg použivá DAC Featherlite NSL pruty, protože věří, že nabízí takovou míru pevnosti a odolnosti jako látky, které používá na stenech. Spojovací části prutů jsou téměř stejně velké jako jsou pruty samotné. Takto vyrobené pruty zvyšují pevnost a stabilitu stanu.

Pro každý model stanu Hilleberg vybírá optimální délku jednotlivých segmentů a průměr prutu. Pokud je to nezbytné, pruty jsou při výrobě lehce ohnuty, aby se stan znáze stavěl a lépe držel. 9 mm pruty jsou použity u mudelů řad Red a Yellow Label . Silnější 10 mm pruty josu použity u řady Black Label.

Ostatní materiály

Se stejným zaujetím a pečlivostí vybírají v Hillebergu i ostatní materiály na zipy, napínací lanka, kolíky a další upevňovací součástky stanu.

Na všech stanech Hilleberg jsou použity zipy YKK – patří mezi ty nejodolnější zipy na trhu.

Napínací lanka jsou vyrobeny ze směsy vysoce odolného materiálu Vectran a polyesterového vlákna. Jsou spletené tak, že drží pevně pohromadě, neabsorbují téměř žádnou vodu a jsou vysoce odolné.

Všechny modely stanů jsou dodávané s vhodnými aluminiovými kolíky: velmi pevné, ale při tom lehké kolíky ve tvaru „Y“ u řady Black Label, lehké a pevné kolíky ve tvaru „V“ u řady Red Label a u řady Yellow Label velmi lehé, ale dostatečně pevné kolíky „Tri Peg“ (kolík ve tvaru trojúhelníku).

Menší upevňovací součásti jsou vybírány se stejnou pečlivostí. Systém utahování / povolování na každém vypínacím lanku je vyroben z velmi odolného plastu, který odolá i vysokým mrazům. Stejně tak odolné jsou i ostatní prvky stanu – uchycení kolíků, prut i zamykání zipů. Něktéré prvky jsou vyrobené z kovu, to proto, že je pořeba, aby byli odolné za jakýkoliv podmínek a počasí.