Síla detailu

Ve firmě Hilleberg je "komfort" hlavním atributem stanů. Komfortem se ale nemyslí nějaký nadbytečný luxus, ale všechny vlastnosti stanu, které v přírodě potřebujete: aby vás stan udržel v suchu, když je nepříznivé počasí, aby ve stanu nebylo přílišné horko za slunečných a teplých dnů, kolik prostoru máte na spaní a na své věci... Hilleberg tohoto všeho dosahuje tím, že dbá na každý detail stanu. Ať už v provedení nebo v malých "vychytávkách", které usnadňují manipulaci se stanem jako takovým.

Upřednostňují dvouplášťové stany nejen proto, že poskytují maximální míru ventilace, ale také proto, že uživatele chrání před vnějšími živly hned dvě vrstvy materiálů.

Vnější a vnitřní stan je spojen dohromady, tyčky zásadně vedou vnější stranou stanu (to proto, aby nedošlo k poškození stanu, zlomí-li se prut) a stan lze postavit celý najednou. To vše znamená, že stan lze postavit rychleji, uživatel je tedy okamžitě v suchu a suchý zůstane i vnitřní stan . Znamená to také, že lze stan postavit například uprostřed dne na krátkou pauzu a užít si tak chvíli klidu i když zrovna počasí nepřeje.

Každý model je dostatečně prostorný, aby pohodlně ubytoval uvedený počet osob a jejich vybavení. Vnitřní stany jsou navrhovány tak, aby měly pokud možno co nejvíce kolmé stěny pro vytvoření maximálního užitného prostoru s minimální váhou.

Detaily uvedené zde na této stránce jsou jen výběrem toho nejdůležitějšího, co na stanech najdete. Z dalších jsou to například: krycí légy zipů, vnitřní kapsy na vybavení, šňůra na prádlo nebo připravené háčky na sušení uvnitř stanu... a mnoho dalších.

Vnější a vnitřní stan lze používat odděleně

Vnější a vnitřní stan lze používat odděleně. Vnitřní stan lze tak použít samostatně například v horkých dnech nebo naopak vnější stan lze použít, když je potřeba přístřešku pro skupinu lidí v táboře.

Prostorné předsíňky

Prostorné předsíňky poskytují jak dostatek místa pro vybavení, tak ochranu vnitřního vstupu do stanu. 

Světlý a prostorný vnitřní stan

Světlý a prostorný vnitřní stan poskytuje dostatek místa na pohodlné přespání a zároveň pohodu při deštivých dnech.

Dobře promyšlené vstupy

Dobře promyšlené vstupy mohou usnadnit přístup do stanu a poskytují mnoho variant odvětrání stanu. 

Detaily:

spojeni-stanu

 Spojený vnitřní a vnější stan

Spojený, ale přesto oddělitelný vnitřní a vnější stan je charakteristickým znakem stanů Hilleberg. Do vnitřního stanu jsou našité silné smyčky s "knoflíky" a na korespondujícím místě, v oblasti vedení prutu se všívají do vnějšího stanu očka. "Knoflíky" mohou být spojeny a rozpojeny velmi snadno a rychle. Systém slouží jak pro oddělení obou stanů, tak i pro přizpůsobení velikosti vnitřního stanu.

siti Švy

Hilleberg velmi pečlivě vybírá nitě na švy svých stanů a vždy používá ploché švy. Každý šev prochází čtyřmi vrstvami látky, díky tomu jsou švy velmi pevné a odolné proti vodě. Šicí stroje navíc mají chladící trysky u jehel a tak dochází k minimálnímu vlivu prošití na materiál. Výsledkem je tak pevný, spolehlivý šev, který odolá vodě aniž by jej bylo nutné nadále podlepovat. 


 

black-red-label-tycky Systém uchycení prutů u řady Black a Red Label

Menší kopulovité modely řady Black a Red Label mají kratší tunely na pruty v kombinaci s háčky. Tunely jsou umístěné na každém konci prutů, zatímco háčky jsou umístěné na zbylé délce. Větší kopulovité modely kombinují dlouhé tunely, krátké tunely a háčky. Tento systém byl vyvinut, aby stavění těchto modelů bylo snadné i pro jednu osobu. Oba systémy usnadňují stavění stanu a mohou pojmout jak jednu tak i dva pruty zároveň.

yellow-label-tycky Systém uchycení tyček u řady Yellow Label

Třísezónní modely stanů mají 9 mm tyčky zakončené blokovací kuličkou. Stany mají tunely na pruty, které jsou u konců otevřené a inovativní popruhová poutka zakončená nastavitelným napínákem. 


 

tycky-tunely

Tunýlky na pruty

Tunýlky na pruty jsou nedílnou součástí téměř každého stanu z nabídky Hilleberg. Na jejich výrobu je použit vysoce pevný 100denierový nylon. Tento materiál je dostatečně pevný, aby odolal protahování prutů při stavění a udržel pruty na místě při silném větru. Tunýlky jsou dostatečně prostorné, aby se do nich bez problémů vešly i dva pruty najednou, což se může hodit při nocování v opravdu velmi extrémních podmínkách. Zvýšený profil tunýlků usnadňuje protažení prutů a chrání švy proti přílišnému opotřebení. Oddělené tunýlky udržují pruty mimo stan, takže v případě rozlomení nedojde k roztržení tropika.

uchyceni-tycek

Nastavitelné napínání prutů

Na každém stanu, kde jsou tunýlky na pruty po celé jejich délce nebo v délce 3/4 jsou nastavitelná ukončení prutů. Když je prut "usazen" do plastového pouzdra, pomocí napínáku se upraví napětí až do pozice, kdy je tropiko ideálně dotaženo až k zemi. Napínáky se snadno ovládají i v teplých rukavicích či palčácích. Při balení stanu je potřeba  napínáky opět povolit.


 

uchyceni-lanek

Napínací lanka a jejich uchycení

Vypínací lanka jsou základem pro stabilitu stanu v náročných podmínkách, proto je Hilleberg dává ke každému stanu. Na stanech s nepřetržitým tunýlkem na pruty má každé lanko dvě místa uchycení, které rovnoměrně rozprostírají napětí lanek. Na stanech, kde je kombinace tunýlků a háčků je mnoho uchycení navrženo tak, aby se obmotávalo kolem prutů popřípadě jejich křížení. Tento systém uchycení lanek ještě zvyšuje odolnost stanu v náročných podmínkách. Lanko samotné je lehké, absorbuje velmi málo vody a minimálně se protahuje. Jedná se o spojení polyesteru a Vectranu (vysoce pevný polymer, který je pětkrát silnější než ocel). Díky jednoduché přezce se každé lanko napne jedním pohybem.

uchyceni-kolikuNastavitelné uchycení kolíků

Nastavitelné uchycení kolíků maximalizuje vypnutí stanu . Uživatel nastaví uchycení kolíků na jejich nejdelší možnou délku a upravuje ji až po zapíchnutí kolíku do země. Tento způsob vypínání stanu umožňuje maximálně zvýšit jeho stabilitu.


 

zamykani-zipu

"Zamykání" zipů

Na vnějších stanech používá Hilleberg speciálně navržená táhla zipů. Na konci mají kroužek, který pasuje s "knoflíkem" na konci zipu. Zip tak lze "uzamknout" a zábránit nechtěnému otevření stanu při velmi silném větru. Zároveň se "zamykání" velmi snadno ovládá a lze jej opět rychle odemknout. 

reflexni-orvky

Reflexní prvky

Každý stan má na sobě několik reflexních prvků. Jsou umístěny strategicky po celém stanu, tak aby zachytili i ten nejmenší záblesk světla. Na rozdíl od reflexních prvků jiných výrobců, tyto nepotřebují "přímý zásah" světla, aby byly dostatečně vidět.