Principy Hilleberg

Hilleberg vyrábí stany a přístřešky. To je to, co dělá a od jejich prvního vyrobeného stanu v roce 1973 se řídí jediným jednoduchým pravidlem: navrhnout stan podle jeho budoucího použití a následně jej vyrobit s ohledem na co nejvyváženější poměr mezi šesti základními principy, které Hilleberg vyznává:

Spolehlivost

Jednoduše řečeno – můžete se spolehnout na svůj stan za jakýkoliv podmínek. Ať už to bude stan z nejvyšší řady Black Label nebo nejlehčí stan z řady Yellow Label. Pečlivě vybíráme všechny materiály, navrhujeme detaily a konstrukční prvky tak, aby stan v každé kategorii odpovídal jeho předpokládanému použití.

Přizpůsobivost

Je třeba, aby stan Hilleberg splňoval všechny požadavky dané kategorie. Proto stany z řady Black Label a Red Label musí být opravdu čtyřsezónní. Konkrétně stany z řady Black Label musí být funkční v obou extrémech – jak v zimě, tak v létě. Stany z řady Red Label jsou parametry podobné, ale klade se důraz i na váhu materiálů oproti maximální odolnosti.  Stany z řady Yellow Label, které jsou primárně určeny do teplejších oblastí a na výlety bez sněhu, musí také obstát i v chladnějších podmínkách, suchu, dešti nebo větrném počasí.

Jednoduchost použití

Bez ohledu na to o jak skvělý stan jde, bude úplně k ničemu, pokud jej nebudete schopni rychle a snadno postavit. Hilleberg má všechny své stany konstruovány tak, že vztyčí vnitřní i vnější stan zároveň. Usnadňuje tak manipulaci i v opravdu špatném počasí, kdy je každá vteřina drahá. Stany musí jít postavit potmě, v rukavicích, pouze v jedné osobě…

Odolnost

Vzhledem k rozsahu použití stanů Hilleberg, musí odolávat nejen náročným podmínkám během vašich cest, ale také musí vydržet dlouhá léta. Stany s řady Black Label jsou navrhovány tak, aby byly co nejodolnější. Stany z řady Red Label a Yellow Label mají co největší odolonost při zachování minimální hmotnosti. Zároveň je firma velmi konzervativní, a tak své stany pečlivě zkouší a testuje, než je pošle dál do výroby.

Pohodlí

Pohodlí při stanování není pouhý luxus, ale jeden ze základních prvků stanů Hilleberg.  Proto všechny své stany buduje s prostorným a světlým vnitřním stanem, propracovaným systémem odvětrání a s doplňky, které zpříjemní deštivý den ve stanu (kapsičky, šňůra na prádlo, kolmé stěny).

Nízká váha

Vytvořit stan, který je odolný, přizpůsobivý a snadno postavitelný není až tak složité – bude ale dost těžký. Z opačné strany lze vyrobit superlehký stan, který ale nebude zdaleka tak odolný. Váha tak není nikdy klíčovým prvkem při vývoji, ale součástí všech základních principů, které musí být v co nejlepší rovnováze pro danou kategorii stanů. Skvělým příkladem je vlastní vývoj materiálů Kerlon 1200 a 1000. V obou případech volil Hilleberg co nejlepší kompromis mezi váhou a odolností a pod určitou hranici odolnosti prostě nejde. Pojem rovnováha se u Hillebergu objevuje opravdu často.